Website Manager

North Carolina FC Youth

Coaching and Team List

Development Academy


NCFC Boys Development Academy

AGE GROUP      TEAM      HEAD COACH ASST. COACH
'01 (U19)   19 Pro Academy   Michael Milazzo Clint Peay
'03 (U17)   17 Pro Academy   Tom Harris Clint Peay
'04 (U16)   16 Pro Academy/ECNL
Will Mack 15-19's Additional Staff:
George Kiefer, Carlos Somoano
'05 (U15)   15 Pro Academy
Tom Harris 
       
'06 (U14)   14 North Academy   Will Mack Michael Milazzo
'07 (U13)   13 North Academy   David Rodriguez Michael Milazzo
       
 '06 (U14) 14 South Academy Dewan Bader  Henry Gutierrez 
 '07 (U13)  13 South Academy Dewan Bader  Henry Gutierrez 
 

NC Courage Girls Development Academy

AGE GROUP      TEAM      HEAD COACH ASST. COACH
'01 (U19)   19 Courage Academy   David Maddren Sean Nahas
'03 (U17)   17 Courage Academy    Willie Davis Paul Forster
'04 (U16)   16 Courage Academy
 Sean Nahas David Maddren
'05 (U15)   15 Courage Academy
 Paul Forster Sean Nahas
'06 (U14)   14 Courage Academy   David Maddren Willie Davis

ECNL Program


Boys

AGE GROUP      TEAM      COACH ANTICIPATED DIVISION*
'01 (U19)   01/02 ECNL    Tim Evans ECNL
'03 (U17)   03 ECNL   Rich Flaim ECNL
'04 (U16)   16 Pro Academy/ECNL
Will Mack ECNL
'05 (U15)   05 ECNL
TBA ECNL
'06 (U14)   06 ECNL    Brett Malone ECNL
'07 (U13)   07 ECNL    Rich Flaim ECNL
 

Girls

AGE GROUP      TEAM      COACH ANTICIPATED DIVISION*
'01 (U19)   01/02 ECNL G    Buddha Keyes ECNL
'03 (U17)   03 ECNL G    Bobby Johnston ECNL
'04 (U16)   04 ECNL G
 Bobby Johnston ECNL
'05 (U15)   05 ECNL G
 Tom Misuraca ECNL
'06 (U14)   06 ECNL G    Buddha Keyes ECNL
'07 (U13)   07 ECNL G    Steven Curfman ECNL


TBA - Team is being formed and coach will be announced shortly
TBD - Decision to form team will be made during the tryout process

Classic Elite Program


Boys

AGE GROUP      TEAM      COACH ANTICIPATED DIVISION*
'01 (U19)
01 Elite
 Bill Hanckel National League - Piedmont
  01 Premier  TBD  National League - Piedmont 
'02 (U18)   02  Elite
Michael Pereira  National League - Piedmont
    02 Premier   Bob Harris  National League - Piedmont
'03 (U17)   03 Elite   Chris Fresco  National League - Piedmont
    03 Premier   Sharif Saber  National League - Piedmont
'04 (U16)   04 Elite   Chris Fresco  National League - Piedmont
    04 Premier   Stef Oakes  NCYSA Premier
'05 (U15)   05 Elite   Jose Garcia  National League - Piedmont
    05 Premier   Bob Harris  NCYSA Premier
'06 (U14)   06 Elite   Tim Evans  National League - Piedmont
       
'07 (U13)   07 Elite   Stef Oakes  NCYSA Self Selection
       
 

Girls

AGE GROUP      TEAM      COACH  ANTICIPATED DIVISION*
'01 (U19)
01 Elite G
 Pete Sadin National League - Piedmont
'02 (U18)   02 Elite G
 Tommy Retzlaff National League - Piedmont
    02 Premier G    Pete Sadin National League - Piedmont
'03 (U17)   03 Elite G    Dave Arensdorf National League - Piedmont
    03 Premier G    Bob Harris NCYSA Premier
'04 (U16)   04 Elite G    Dave Arensdorf National League - Piedmont
    04 Premier G   Jim Wright  National League - Piedmont
'05 (U15)   05 Elite G    Jason Wolfe National League - Piedmont
    05 Premier G    Michele Miller NCYSA Premier
'06 (U14)   06 Elite G    Jim Wright NCYSA Premier
    06 Premier G    Mazen Chami NCYSA First
'07 (U13)   07 Courage G     NCYSA Self Select
  07 Elite G   Kile Khali NCYSA Self Select 
 '08 (U12) 08 Elite G  Steven Curfman  NCYSA Self Select
  08 Premier G   Kile Khali NCYSA Self Select


TBA - Team is being formed and coach will be announced shortly
TBD - Decision to form team will be made during the tryout process

North Regional Classic Program


Boys

AGE GROUPS      TEAM      COACH ANTICIPATED DIVISION*
'02 (U18)   02 Gold North   Jack Willett  NCYSA Premier
    02 White North    Fernando Ortega NCYSA First
  02 Red North   TBD  NCYSA Second/NCYSA First
'03 (U17)   03 Gold North   Marc Waldrop  NCYSA Premier
    03 White North   Ed Pinon  NCYSA First
    03 Red North    Cooper Paiva NCYSA First
  03 Navy North  Michael Statum  NCYSA First/NCYSA Second
   03 Silver North  Cooper Hall  NCYSA Second
   03 Grey North  TBA  NCYSA Second
'04 (U16)   04 Gold North    Lucas Champenois NCYSA Premier/NCYSA First
    04 White North    Ed Pinon NCYSA First
    04 Red North    Andre Sherard NCYSA First
    04 Navy North    Mike Atkinson NCYSA First/NCYSA Second
    04 Silver North   Michael Statum  NCYSA Second
  04 Grey North TBD   NCYSA Second
'05 (U15)   05 Gold North   Ted Awana  NCYSA First
    05 White North    Diego Munoz NCYSA First
    05 Red North    Andre Sherard NCYSA First
    05 Navy North   Mike Atkinson  NCYSA Second
    05 Silver North   Paul Jago  NCYSA Second
'06 (U14)   06 Gold North    Lucas Champenois NCYSA First
    06 White North    Cooper Paiva NCYSA Second/NCYSA First
    06 Red North    Joel Bristol NCYSA Second
    06 Navy North   Cory Elenio NCYSA Second
  06 Silver North Jay Williams  NCYSA Second
'07 (U13)   07 Gold North    Ted Awana NCYSA Self Selection
    07 White North    Jose Garcia NCYSA Self Selection
    07 Red North    Josh Perkins NCYSA Self Selection
    07 Navy North    Cory Elenio NCYSA Self Selection
    07 Silver North    Raphael Galliou NCYSA Self Selection
'08 (U12)   08 Gold Del Sol   Ramon Gallardo Jr Carolina Development League
    08 White Del Sol   Tyler Vandevender  Carolina Development League
    08 Gold North    David Rodriguez Carolina Development League
    08 White North    Jay Williams Carolina Development League
    08 Red North    Joel Bristol NCYSA Self Select
   08 Navy North Raphael Galliou NCYSA Self Select
   08 Silver North  Nick Cox NCYSA Self Select
   08 Grey North TBA NCYSA Self Select
'09 (U11)   09 Gold Del Sol   Ramon Gallardo Jr  Carolina Development League
    09 White Del Sol   Tyler Vandevender  Carolina Development League
    09 Gold North   Richard Huxford  Carolina Development League
    09 White North    Jose Garcia Carolina Development League
    09 Red North    Jay Williams NCYSA Self Select
    09 Navy North    Andrew Phillips NCYSA Self Select
    09 Silver North   TBA NCYSA Self Select
    09 Grey North   TBD NCYSA Self Select
'10 (U10)   10 Jrs Gold North   Etienne Boulanger  Juniors Elite
    10 Jrs White North   TBA  Juniors Elite
 

Girls

AGE GROUPS      TEAM       COACH ANTICIPATED DIVISION*
 '01 (U19)  01 Gold North G Kris Hanks  NCYSA First
       
'02 (U18)
02 Gold North G   Diego Munoz NCYSA First
  02 White North G   Mike Atkinson NCYSA First
'03 (U17)   03 Gold North G    Ed Pinon NCYSA First/NCYSA Premier
    03 White North G    Mike Atkinson NCYSA First
  03 Red North G TBA  NCYSA Second
'04 (U16)   04 Gold North G    Jack Willett NCYSA Premier
    04 White North G   Megan George  NCYSA Division
    04 Red North G    Andre Sherard NCYSA Second
'05 (U15)   05 Gold North G   Chris Fresco  NCYSA First/NCYSA Division
    05 White North G   TBA  NCYSA Second
    05 Red North G   TBA  NCYSA Second
'06 (U14)   06 Gold North G    Stephen Henry NCYSA First
    06 White North G    Henry Watson NCYSA First
    06 Red North G    Josh Perkins NCYSA First
'07 (U13)   07 Gold North G    Wojtek Krakowiak NCYSA Self Select
    07 White North G    Eryka Underwood NCYSA Self Select
    07 Red North G    Josh Perkins NCYSA Self Select
  07 Navy North G  TBA NCYSA Self Select
'08 (U12)   08 Gold North G    Wojtek Krakowiak NCYSA Self Select
    08 White North G    Megan George NCYSA Self Select
    08 Red North G    Eryka Underwood NCYSA Self Select
'09 (U11)   09 Gold North G    Wojtek Krakowiak NCYSA Self Select
    09 White North G   TBA NCYSA Self Select
    09 Red North G    Henry Watson NCYSA Self Select
    09 Navy North G    TBA NCYSA Self Select
'10 (U10)   10 Jrs Gold North G    Stephen Henry Junior Elite


TBA - Team is being formed and coach will be announced shortly
TBD - Decision to form team will be made during the tryout process

South Regional Classic Program


Boys

AGE GROUP      TEAM      COACH ANTICIPATED DIVISION*
'02 (U18)   02 Gold South
 David Seymour NCYSA First
    02 White South    Mike VonReiche NCYSA First
   02 Red South TBD  NCYSA Second
'03 (U17)   03 Gold South    Drew Womble NCYSA Premier
    03 White South    Ben Speas NCYSA First
    03 Red South   Jon Bruno NCYSA Second
'04 (U16)   04 Gold South   Drew Womble  NCYSA Premier
    04 White South   Jon Bruno NCYSA First
    04 Red South   Danny McManamy NCYSA Second
  04 Navy South  Francisco Chavarria NCYSA Second
'05 (U15)   05 Gold South   David Seymour  NCYSA Premier/NCYSA First
    05 White South    Kevan Ryan NCYSA First
    05 Red South    Gio Viana NCYSA Second
    05 Navy South    Mario Andrade NCYSA Second
    05 Silver South   TBD  NCYSA Second
'06 (U14)   06 Gold South    Stu Croft NCYSA Premier/NCYSA First
    06 White South   Kevan Ryan  NCYSA First
    06 Red South    Reginald Lerebours NCYSA Second
    06 Navy South    Nick Bertaux NCYSA Second
    06 Silver South    Rahul Krishna NCYSA Second
'07 (U13)   07 Gold South    Josh McKinney NCYSA Self Select
    07 White South   Eric Johnson  NCYSA Self Select
    07 Red South   Nick Bertaux NCYSA Self Select
    07 Navy South   Kevan Ryan  NCYSA Self Select
    07 Silver South    Rahul Krishna NCYSA Self Select
'08 (U12)   08 Gold South   Henry Gutierrez  Carolina Development League
    08 White South    Rich Malloy Carolina Development League
    08 Red South   Michael Harrington  NCYSA Self Select
    08 Navy South    Matt Pape NCYSA Self Select
    08 Silver South    Greg Curfman NCYSA Self Select
    08 Grey South   Nick Bertaux  NCYSA Self Select
   08 Black South Josh McKinney   NCYSA Self Select
   08 Green South  TBD  NCYSA Self Select
'09 (U11)   09 Gold South   Henry Gutierrez  Carolina Development League
    09 White South   Rich Malloy  Carolina Development League
    09 Red South    Josh McKinney NCYSA Self Select
    09 Navy South   Aaron Harcz  NCYSA Self Select
    09 Silver South   Matt Pape  NCYSA Self Select
    09 Grey South    Ryan Raley NCYSA Self Select
    09 Black South    Mario Andrade NCYSA Self Select
'10 (U10)   10 Jrs Gold South    Doug Prewett Junior Elite
    10 Jrs White South   Aaron Harcz Junior Elite
 

Girls

AGE GROUP      TEAM      COACH ANTICIPATED DIVISION
'01 (U19) 01 Gold South G  Frank Fitzgerald NCYSA First
'02 (U18)
02 Gold South G
 Dave Holub NCYSA Premier
'03 (U17)   03 Gold South G
 Dave Holub NCYSA Premier
    03 White South G    Paul Smith NCYSA Second
'04 (U16)   04 Gold South G   Mike VonReiche  NCYSA First
    04 White South G    Mike VonReiche NCYSA Second
  04 Red South G   Paul Smith NCYSA Second
'05 (U15)   05 Gold South G   Nick Acosta NCYSA First
'06 (U14)   06 Gold South G   Aaron Kimball  NCYSA First
  06 White South G   Kevin Larry  NCYSA Second
'07 (U13)   07 Gold South G    Aaron Kimball NCYSA Self Select
    07 White South G    Kevin Larry NCYSA Self Select
'08 (U12)   08 Gold South G    Adam El Kesri NCYSA Self Select
    08 White South G    TBA NCYSA Self Select
'09 (U11)   09 Gold South G    Adam El Kesri NCYSA Self Select
    09 White South G    Gio Viana NCYSA Self Select
    09 Red South G    Meghan Roy NCYSA Self Select
    09 Navy South G    Frank Fitzgerald NCYSA Self Select
'10 (U10)   10 Jrs Gold South G    Stephen Damore Junior Elite


TBA - Team is being formed and coach will be announced shortly
TBD - Decision to form team will be made during the tryout process

DCH Regional Classic Program


Boys

AGE GROUP      TEAM      COACH ANTICIPATED DIVISION*
'04 (U16)
04 Gold DCH
George Tilley NCYSA Second
'05 (U15)  05 Gold DCH  TBA NCYSA Second 
'06 (U14)   06 Gold DCH
Michael Oehler NCYSA Second
'07 (U13)   07 Gold DCH    Michael Oehler NCYSA Self Select
'08 (U12)   08 Gold DCH   Aran O'Donnell  NCYSA Self Select
    08 White DCH   Zachary Ambrose NCYSA Self Select
'09 (U11)   09 Gold DCH   Gerry O'Donnell  NCYSA Self Select
  09 White DCH  Tim Morse  NCYSA Self Select 
  09 Red DCH Michael Oehler  NCYSA Self Select 
 '10 (U10) 10 Jrs Gold DCH  Gerry O'Donnell  Junior Elite
 

Girls

AGE GROUP      TEAM      COACH ANTICIPATED DIVISION*
'02 (U18)
02 Gold DCH G
 Cindy Cone NCYSA Premier
'03 (U17)   03 Gold DCH G
Julian Cochran  NCYSA Premier/ First
   03 White DCH G Julian Cochran  NCYSA Second 
'04 (U16)   04 Gold DCH G   Lindsey Christy  NCYSA First
'05 (U15)   05 Gold DCH G    Jose Santibanez NCYSA First
    05 White DCH G    Randy Sears NCYSA Second
'06 (U14)   06 Gold DCH G    Cindy Cone National League - Piedmont/NCYSA Premier
    06 White DCH G    Sammy Scaringelli NCYSA First
'07 (U13)   07 Gold DCH G    TBD NCYSA Self Select
'08 (U12)   08 Gold DCH G    Hanna Gardner NCYSA Self Select
  08 White DCH G  TBD NCYSA Self Select
 '09 (U11)  09 Gold DCH G  Lindsey Schuler NCYSA Self Select


TBA - Team is being formed and coach will be announced shortly
TBD - Decision to form team will be made during the tryout process

HSFV Regional Classic Program


Boys

AGE GROUP      TEAM      COACH  ANTICIPATED DIVISION*
'05 (U15)   05 Gold HSFV
 Javier Alcarria NCYSA First
'06 (U14)   06 Gold HSFV    Mohamed Ameen NCYSA Self Select
'07 (U13)   07 Gold HSFV    Adam Striebel NCYSA Self Select
 '08 (U12) 08 Gold HSFV  Orande Ash NCYSA Self Select
   08 White HSFV  Nick Brommer NCYSA Self Select
 '09 (U11) 09 Gold HSFV  Orande Ash NCYSA Self Select
  09 White HSFV  Mohamed Ameen  NCYSA Self Select
 '10 (U10) 10 Jrs Gold HSFV  Adam Striebel Junior Elite
 

Girls

AGE GROUP      TEAM      COACH ANTICIPATED DIVISION*
'07 (U13)
07 Gold HSFV G
Alex Whetstone  NCYSA Self Select
'08 (U12)   08 Gold HSFV G
Adam Striebel  NCYSA Self Select
'09 (U11) 09 Gold HSFV G  Alex Whetstone NCYSA Self Select


TBA - Team is being formed and coach will be announced shortly
TBD - Decision to form team will be made during the tryout process

ECNL Program


Boys

AGE GROUP      TEAM      COACH ANTICIPATED DIVISION*
'01 (U19)   01/02 ECNL    Tim Evans ECNL
'03 (U17)   03 ECNL   Rich Flaim ECNL
'04 (U16)   04 ECNL
TBA ECNL
'05 (U15)   05 ECNL
TBA ECNL
'06 (U14)   06 ECNL    Brett Malone ECNL
'07 (U13)   07 ECNL    Rich Flaim ECNL
 

Girls

AGE GROUP      TEAM      COACH ANTICIPATED DIVISION*
'01 (U19)   01/02 ECNL G    Buddha Keyes ECNL
'03 (U17)   03 ECNL G    Bobby Johnston ECNL
'04 (U16)   04 ECNL G
 Bobby Johnston ECNL
'05 (U15)   05 ECNL G
 Tom Miscuraca ECNL
'06 (U14)   06 ECNL G    Buddha Keyes ECNL
'07 (U13)   07 ECNL G    Steven Curfman ECNL


TBA - Team is being formed and coach will be announced shortly
TBD - Decision to form team will be made during the tryout process

Contact

North Carolina FC Youth
5017 Memory Road 
Raleigh, North Carolina 27609

Phone : 919-834-3951
Email: [email protected]

Affiliates

US SOCCER CLUB, DA, US YOUTH SOCCER, NC YOUTH SOCCER, ECNL

North Carolina FC Youth, North Carolina FC, NCFC, and the North Carolina FC logo are trademarks of Carolina FC LLC and are being used by Capital Area Soccer League, Inc. under license. North Carolina
Courage, NC Courage and the North Carolina Courage logo are trademarks of the National Women’s Soccer League, LLC and are being used by Capital Area Soccer League, Inc. under sublicense.

Copyright © 2019 North Carolina FC Youth  |  Privacy Statement |  Terms Of Use |  TSHQ License Agreement     Login